Tüketici Başvurusu Yapmak İstiyorum.

Tüketici Başvurusu Yapmak İstiyorum.
13 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.015 kez okundu.

Bankacılık ürünleriniz için son 10 yıllık kesintilerinize başvuru yapabilirsiniz. Peki hangi süreler için? 2014 yılı içerisinde Tüketici Yasasında önemli bir adım atıldı ve tüketicilere olduğu kadar bankalar için de önemli avantajlar sağladı. Bankaların sizden kestiği her türlü masraflar için Ekim 2014 öncesindeki kesintilere başvuru yapmanız mümkün. Fakat bu tarihten sonra bazı kesintilere açıklık getirildi ve konulan sınırlamalar ile birlikte bazılarınında kesilmesinin yönü açıldı.

Bankalara Hangi Kesintitiler İçin Başvuru Yapabilirim?

2014 yılı öncesinde bankalar dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, istihbarat ücreti, hesap açım ücreti gibi onlarca isim altında olmasına rağmen hepsinin krediler için yapılan kesintileri yapıyordu. Bu kesintileri alabilmek için tüketiciler bankalara başvursa da olumsuz alınan cevaplar bir hayal kırıklığı yaşatıyordu. Bu kesintiler için başvuru yolu Tüketici Hakem Heyetleri oldu ve heyet bürolarında binlerce dosya birikti. Nitekim bir kişinin bile yüzlerce dosyası heyetlere intikal etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu kesintiler ile ilgili şikayetleri dikkate aldı ve çıkarılan yasa ile kredinin binde beşi oranında Kredi Tahsis Ücreti kesilmesinin yolunu açtı. Diğer kesintileri ise iptal etti. Son zamanlarda insanlar Bankalardan kullanmış oldukları, tüketici kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi bir çok krediden kendilerinden kesilen yüklü miktarlarda dosya masrafı, komisyon, kredi tahsis ücreti gibi bir çok isim altında kesilen ücretleri geri alabilmek için uğraşıyor.

Tabi ki bu kesintileri almak için uğraşanlar haksız değiller.

Peki bu kesintilerimizi nasıl alabiliriz?

Bir çok tüketici krediyi kullanmış olduğu bankaya başvurarak iadesini talep etmektedir. Ve bankalar bu taleplere olumsuz cevap vermektedirler.

İkamet ettiğiniz yere bağlı Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuruda bulunarak bu kesintileri gere alabiliriz. Bunun için yapmanız gereken aşağıda belirteceğim dilekçe örneklerini indirerek üzerini doldurmanız, bankadan almış olduğunuz ekstre, dekont gibi dayanak belgenizi eklemeniz gerekmektedir.  Altına bir nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurular son zamanlarda çok artmış durumda ve bu artış Kaymakamlıklar ve Valilikler bünyesinde kurulan Tüketici Hakem Heyetlerinin yavaşlatmış durumda. Son çıkan Tüketici Yönetmeliğine göre size Tüketici Hakem Heyetlerinin dönüşleri 1 yıl gibi bir zaman alabilir.

Hakem heyetlerine sadece bankacılık ürünleri için başvurmanız gerekmiyor. Kapıdan satışlar, aldığınız bir ayakkabının kusurlu çıkması, aldığınız bir hizmeti ücretini ödemenize rağmen alamamanız gibi hususlar için İlçe Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Kredi Borçlusu Ölürse, Borçlar Ne Olur?

Biz canlılar doğarız, büyürüz, yaşarız ve ölürüz. Hep bir yerlerimizde zamanı gelince öleceğimizi biliriz. Yine de bir çok zaman hiç...

Anne Kredisi Nedir ve Hangi Bankalar Verir?

Şekerbank, annelere ya da yeni anne olacak kişilere yönelik ihtiyaç kredisi grubunda değerlendirilebilecek “anne kredisi” adı altında kredi sunumunda bulunmaktadır....

Kapat