Odeabank EFT Saatleri, Para Gönderim Saati

Odeabank EFT Saatleri, Para Gönderim Saati
22 Mart 2019 tarihinde eklendi, 695 kez okundu.

Odeabank EFT saatleri 09:00 ile 16:30 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu saat aralığı Merkez Bankasının onayı için gerekli saat dilimidir. Hafta sonu, resmi ve dini tatil günlerinden eft yapımı mümkün değildir.

Odeabank köklü bir bankacılık geçmişi olmamasına rağmen yarattığı yenilikler ve müşteri memnuniyeti adına ortaya koyduğu çalışmalar sayesinde kısa sürede birçok bankayı geride bıraktı. Kurumsal anlamda attığı adımlardan adından sıkça söz ettiren Odeabank ayrıca işinde uzman kişileri de kadrosuna katarak büyümeye devam ediyor. EFT işlemleri için de operasyon ölümlerini hızlandıran banka müşteri taleplerine kısa sürede cevap veriyor. Ancak elbette EFT işlemleri gönderici banka, Merkez Bankası ve alıcı banka arasında ilerlediği için, gönderici banka ne kadar hızlı olur ise olsun süreç değişmiyor. EFT işlemleri merkez bankası onayı ile gerçekleştiği için saatleri uzatılamıyor ya da kısaltılamıyor. Her banka bu işlemde aynı saat aralıklarına tabi tutuluyor.

Resmi Tatillerde EFT İşlemi Yapılamaz

Bankalar çalışıyor olsa dahi resmi tatil ilan edilen günlerde Merkez Bankası çalışmadığı için EFT işlemlerine onay verilecek merci olmuyor. Dolayısıyla askıda bekleyen bu işlemler ilk iş günü mesai saatleri içinde yola çıkıyor. Mesai saatlerinin kimi kuruluşlarda 07:30 ya da 08:00 da başlıyor olması bazen kafalarda soru işareti oluşturabilir. Ancak EFT mesai saatleri Merkez Bankası mesai saatleri ile aynıdır. bu saat aralığı da 09:00 ile 17:20’dir.

Geç EFT Saati

16:45’ten sonra yoğun bir onay süreci yaşandığı için bu saatten sonra yapılan para transferlerinin aynı gün geçmeme olasılığı büyüktür. Ayrıca yüklü tutarlardaki EFT’ler için gönderici ve alıcı kişiden onay alınması gerekeceğinden 16:45’ten sonra çıkış yapılmaması önerilir. 16:45’ten sonra geç EFT saati dilimine girilir ve Odeabank da olmak üzere normal EFT ücretine bir de geç EFT masrafı eklenir.

Yüklü Tutarlara Dikkat

Odeabank’ın her ne kadar hızlı bir operasyon birimi olur ise olsun yüklü tutarlarda yapılmaya çalışılan EFT’lere yasal sınırlandırma getiriliyor. Yani elbette bu EFT işlemi sağlanabiliyor ancak gönderici kişi bu paranın kaynağını bankaya beyan etmek zorunda kalıyor. Alıcı kişinin de bunu onaylaması gerekiyor. Örneğin bir ev alışverişi yapılacak ise banka gönderici ve alıcı kişiden tapu görüntülerini isteyebiliyor. Tutarın kaynağını açıklayamayan müşterilerin işlemleri bekletiliyor ya da yapılmıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Faizsiz Kredi Veren Banka

Faizsiz Kredi Veren Banka Toplu para lazım olduğunda, ilk başvuru yapılan yer bankalardır. Çünkü günlük ve aylık harcamalar nedeni ile...

Kredi Kartları Kalkıyor mu?

Garanti Bankasının sahibi İspanyol  BBVA’nın Ödeme Sistemlerim Başkanı Mehmet Sezgin, temassız ödeme noktalarının gelişmesi ve kredi kartlarının cep telefonlarına uygulama...

Kapat