Kredi Borcu Yasal Takip Başlatılırsa, Hangi Aşamalardan Geçiyor.

Kredi Borcu Yasal Takip Başlatılırsa, Hangi Aşamalardan Geçiyor.
5 Mart 2018 tarihinde eklendi, 955 kez okundu.

Kredi Kartınızla ya da tüketici kredisi ile doyasıya alış veriş yaptınız. Ödeme zamanı geldiğinde bir takım nedenlerden dolayı ödeyemez duruma düştünüz. İşsiz kaldınız, maaş alamadınız… Bu gibi durumlarda 3 ay boyunca borcunuzu ödeyemezseniz nasıl bir süreç başlar?

Kredi Borcu İdari Takip ve Yasal Takip Süreci

Kredi borcunuzun taksitini yada kredi kartı borcunuzun asgari tutarını son ödeme tarihinde ödemezseniz gecikme başlar. Son ödeme tarihinden sonraki 15. Gün kredi kartınız kullanıma kapatılır. Kredi kartı ödemesi 90 günlük süreci geçtikten sonra kredi kartı iptal edilerek idari yasal takip süreci başlatılır. Kullanıcıya borcu ile ilgili ihtar çekimi yapılır. İhtar da kullanıcının 7 iş günü içinde ödemesi istenir. Ödeme yapılmazsa banka durumu avukata devreder ve kullanıcıyla iletişime geçerek yeni bir ödeme planı uygulamaya çalışır. Ancak geçen süre için temerrüt faizi uygulanacaktır.

Ödeme Yapılması Önem Arz Ediyor

Bu aşamada borcun ödenmesi çok önemlidir. Eğer ödeme yapılmazsa icra takibi başlatılır.

Eğer icra takibi başlatılmış ise temerrüt faizi, avukat ücreti, dosya ve dava masrafları da eklendiğinde ödeyeceğiniz rakam katlanacaktır.

Kartlar Kayıt Altında

İdari ve yasal takibe girmiş kartlar, Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında yer almaktadır. Bundan sonraki kullanacağınız kredi ve kredi kartı gibi işlemleriniz etkilenecek olup, kredi kullanmanız zorlaşacaktır. Hatta kimileri için imkansız hale gelecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
İş Hayatında 5 Adımda Başarı Elde Edilir mi?

Bir çok insanın yıprandığı ve kötü etkilendiği iş hayatında başarılı olmanın sırları var. Elbette çalışkan olmamız gerekir, fakat ekstra problemler...

Girişimcilik Kredisi Nasıl Alınır?

 Girişimci kişiler, tasarladıkları projeleri hayata geçirmek ve küçük ölçekli bir işletme kurmak, kendi işlerinin patronu olmak ve kendileri için çalışmak...

Kapat