Kara Listeden Yeni Çıkan Biri Kredi Kullanabilir Mi?

Kara Listeden Yeni Çıkan Biri Kredi Kullanabilir Mi?
12 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 827 kez okundu.

Bankalar ve finansal kuruluşlar, müşterilerine hizmet sundukları sırada müşterileri ile sunulacak olan hizmet konusunda bir sözleşme imzalarlar. Sözleşmede geçen koşullara uygun olarak geri ödemelerini gerçekleştiren kişiler sorunsuz şekilde hizmet alımına devam edebileceklerdir. Fakat ödemelerinde sorun yaşayan, geri ödemelerini geciktiren kişilerin kredi notları kötü etkilenmeye başlayacaktır. Zaman içerisinde kredi notları iyice kötü duruma düşecek ve kişiler, halk arasında bilindiği gibi kara listeye alınacaklardır. Kara listedeki kişiler de bankaların sunduğu kredi kartı ya da kredi hizmetlerinden faydalanamayacaklardır.

Banka müşterilerinin çoğunun bildiği gibi kara liste, kişilerin daha öncesinden almış oldukları kredilerin ya da kredi kartlarının borçlarını ödemede sorun yaşamaları sonucunda kredi skorlarının kötü duruma gelmesini ifade etmektedir. Borçların banka tarafından tanınan geri ödeme süresi içerisinde geri ödenmemesi durumunda kişilerin kredi notları oldukça kötü etkilenecektir. Kredi notu kötü durumda olan yani kara listede olan kişiler, bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulundukları zaman başvuruları otomatik olarak reddedilecektir.

Kredi kartı ya da kredi borçlarını kapatan ve düzenli olarak ödemelerini yapmaya devam eden kişilerin kredi notları zaman içerisinde düzelecektir ve kara listeden çıkmaları sağlanacaktır. Bankalar, hizmet başvurusunda bulunan müşterilerinin öncelikli olarak kredi skorlarını değerlendirirler. Ön değerlendirme aşamasında kredi skoru değerlendirmesini geçen kişilerin aylık düzenli gelirlerinin olup olmadığına bakılır.

Kara listeden çıkmak için de kişilerin borçlarını, faturalarını, kredi kartı ekstrelerini düzenli olarak ödemeleri ve bu düzenli finansal hayatlarını 5 yıl gibi bir süre boyunca devam ettirmelidirler. 5 yıl boyunca, üzerlerine olan faturaları düzenli şekilde ödemeleri ve banka tarafından herhangi bir uyarı almamaları gerekmektedir.

5 yıl sonrasında kredi notu düzelen, kara listeden çıkan kimselerin kredi notu bankaların değerlendirebilecek olduğu bir seviyeye gelecektir. Bu durumdan sonra kara listeden çıkan kişiler, yeni kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Kredi notu düzelmiş olan kişilerin aynı zamanda hala daha düzenli bir gelire sahip olmaları ve bankaya gelir belgelerini kanıtlayabilmeleri gerekmektedir.

Başvurulan kredi, kişilerin gelirlerinin el verdiği kredi miktarından daha fazla boyutlarda ve kişilerin alamayacak olduğu düzeylerde ise kişiler, eğer üzerlerinde herhangi bir taşınmaz olması durumunda bankaya bu taşınmazları ipotek ettirerek alabilecek oldukları kredinin miktarını arttırabileceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Şehit Ailelerine Faizsiz Kredi İmkanları

Şehit denilince ülke olarak bir çok fedakârlığın altına girmek bizlerin bir anlamda kalanlarına borcumuz. Bu anlamda devlet de gerekli adımları...

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para nasıl anlaşılır? Yaşanan ekonomik krizin ardından piyasada sahte para krizi yaşanıyor. Hükümet bu konuyla ilgili yasal yaptırımları arttırsa...

Kapat