Kar Payı İle Faizin Farkları

Kar Payı İle Faizin Farkları
24 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 917 kez okundu.

Bankalar sayesinde paranızın üzerinden para kazanabileceğiniz iki yöntem kâr payı ve faizdir. Genel olarak bankaların çoğu normal şartlarda hizmet verdiği için bu bankaların tümünden faiz kazancı elde edebilirsiniz. Faiz bankaların işleyişindeki en etkili faktördür ve bu hiçbir zaman değişmemiştir. Paranızı bankaya yatırdığınızda sizlere iki tür hesap şekli sunulacaktır.

Bu hesaplar vadeli hesap ve vadesiz hesap olmak üzere ikiye ayrılır. Vadeli hesaplar sizlere faiz kazandıran hesaplardır ve bu hesaplara para yatırdığınızda belli bir süre boyunca parayı geri almayacağınıza söz vermeniz gerekir. Bu süre kazanç ile de doğrudan etkili olduğu için daha uzun süreli bir vadeli hesap tercih ettiğinizde kazanacağınız para artar. Fakat dine değer veren ve dini kaideler ile yaşayan kişiler faize kesinlikle bulaşmak istemezler. Fakat bankaların güvenli olması ve paranın sürekli değer kaybediyor olması da bu kişileri tedirgin eder. İşte tam da bu noktada katılım bankaları ortaya çıkar ve kesinlikle faizle ilişiğiniz olmadan sizlere bankacılık hizmeti verirler.

Katılım bankaları sayesinde de paranızı değerlendirmeniz mümkündür. Faizin dinen büyük günahlardan sayılması nedeniyle insanların çoğu paralarını helal olan yönteme, yani katılıma yatırırlar. Katılım bankalarından açacağınız katılım hesabı sayesinde belli bir süre hesapta kalan paranızın üzerinden kazanç elde edebilirsiniz. Fakat katılım bankacılığı sayesinde elde edeceğiniz para faize göre daha az olacaktır. Faizde bir kesinlik ve oran varken hiçbir katılım bankası sizlere net bir şey söyleyemez.

Çünkü paranızın durumu doğrudan bankanın gelişimi ile ilgili olacaktır. Eğer banka bir senede kendini ikiye katlarsa sizin paranız da kendini ikiye katlar. Dolayı

sıyla kâr payı bankanın büyüme oranıyla doğru orantılıdır ve bankanın durumuna göre artıp azalabilir. Fakat bu gibi bir durumda zarar etmeniz de söz konusu olmaz. Çünkü katılım bankalarının çoğu kazanca garanti veremese de paranızın azalmayacağına garanti verirler.

Hatta belli bir miktarın üzerinde yatırım yapan kişiler için kâr payı oranı da netleşebilir. Bu gibi oranlar hakkında net bir bilgi elde etmek için bankalarla görüşebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Kart Güvenlik Kodu Cvv Nedir?

Kredi kartı veya VISA kartlarının arka yüzünde bulunan numaranın son 3 rakamı CVV2, CVC2 veya CID olarak isimlendirilir. Bu kod,...

Kredi Borçlusu Ölürse, Borçlar Ne Olur?

Biz canlılar doğarız, büyürüz, yaşarız ve ölürüz. Hep bir yerlerimizde zamanı gelince öleceğimizi biliriz. Yine de bir çok zaman hiç...

Kapat