İhtiyaç Kredisini Kimler Kullanabilir?

İhtiyaç Kredisini Kimler Kullanabilir?
15 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 989 kez okundu.

Türkiye’de yasal olarak kredi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak, düzenli bir gelirinin olması, kredi notunun iyi seviyelerde olması halinde isteyen herkes kullanabilir. Tabi burada kredi yasaklısı diğer adıyla kırmızı kalem yiyenler denilen kişilerin arasında olmamak gerekir.

İhtiyaç Kredisini Kimler Kullanabilir?

En düşük yaş sınırı 18 olarak belirlenen kredi tahsislerinin yapılmasında 65 yaş üst sınır olarak kabul edilse de bu durum bankalar tarafından gözardı edilebiliyor. Bunun nedeni yaşlı olan kişilere kredi verilmesi esnasında hayat sigortasının yapılmasıdır. Bunun için 65 ve üstü kişilere de kredi verilebilir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Bankalar kendilerine belirlediği yıllık politika hedefleri için çalışmakta ve rekabet içerisine girmektedir. Bu konuda ilgili her dönemde uygun faiz oranlarıyla banka kredilerini tüketicilere sunar ve tüketicilerin ilgisini çekmeye çalışmaktadırlar. Bankalar genel anlamda 3 kredi türüyle işlem yapmaktadır.

  • İhtiyaç Kredileri: Bankalar tüketicilere en yüksek 36 aya varan vade ile sunabildikleri bu krediler 1000 TL’den başlar ve 100.000 TL’ye kadar uzanabilmektedir. Kredi notu standart ve yüksek olan müşterilere ise 50 Bin TL’ye kadar hizmet alabiliyor. 36 ay sunulan vade süresince düzenli ödeme yapabilirseniz, yararlanmanız da oldukça kolay olacaktır.
  • Taşıt Kredileri: Bireylerin 1. ya da 2. el araç alımlarında talep ettiği kredi türüdür. Aracınızı ipotek ettirerek bankaya sunmanız durumunda bu kredilerden yararlanabilirsiniz.
  • Konut – Ev Kredileri: Ev sahibi olmak isteyen kişiler bu hizmetten yararlanmaktadır. Bu kredi türünde de evinizi ipotek göstermeniz gerekmektedir. Bu, banka için en büyük teminattır.

İhtiyaç Kredisi Kullanımında Yaş sınırları

Bu kredi türleri ile ilgili banka kredisi araştırma işlemleri yaparak dilediğiniz kredilerden yararlanma şansına sahipsiniz. İlk olarak bankanızla görüşmeli ve talep edilen teminatları da sağlamanız durumunda uzun vadeli kredilerden sizler de yararlanabilirsiniz. Bu sayede hem kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir hem de sahip olmak istediğiniz ev ya da araçlara da kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Bankalar gerekli teminatı aldıktan sonra ve kredi notunuzu da kontrol ettikten sonra sizleri riskli bir grupta olup olmadığınız konusunda uyaracaktır. Son zamanlarda artan ihtiyaçları da düşünürsek birçok kişinin bu konuda mağdur olduğunu da söyleyebiliriz. Sonrasında ise istenmeyen durumlar yaşanabilir ve idari takip süreçlerinin ardından yasal takip süreçleri karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden ilk olarak düzenli ödeme yapıp yapamayacağınıza karar vermeniz ve daha sonrasında bankalardan kredi talep etmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nasıl Öğrenilir ve Nasıl Değiştirilir?

Birçok kişi, günlük harcamalarının hafife alınmayacak bir kısmını kredi kartlarını kullanarak gerçekleştirmektedir. Kredi kartları, gerek daha az nakit taşımak amacıyla,...

QNB Finansbank Biriktiren Hesap, Biriktiriyor.

Bizler hep para biriktirmek isteriz. Hep bir birikimimiz olsun ki ileride ihtiyacımız olur deriz. Ama nedense her ay bir şey...

Kapat