Faturalı Hatta Kredi Mümkün mü? Taksitle Telefon mu Yoksa Kredi mi?

Faturalı Hatta Kredi Mümkün mü? Taksitle Telefon mu Yoksa Kredi mi?
16 Mart 2019 tarihinde eklendi, 1.000 kez okundu.

Cep telefonu hattı üzerinden kredi alımının icadına kredi kartının taksit yasağı neden oldu denebilir. Çünkü yüksek bedellerle alınamayan telefonların atışları GSM firmaları üzerinden faturala yansıyan taksitlerle yapılmaya başlandı. Bu sayede şebekelere normal fiyatın üstünde satış yaparken tüketici de taksitle telefon alma imkanına sahip oldu.

Neden Faturalı Hatta Kredi?

Hat üzerinden telefon alımı arasında bir bağ kuramamış olabilirsiniz. Kısa ve net bir cevap ararsanız faturalı hat üzerinden kredi tamamen telefon cihazı alıp bunu satışa konu etmek ile oluşan tutarın kredi olarak verilmesi olayıdır. Yani aldığınız telefonu kullanmadan hemen satma anlamına geliyor.

Ülkede faaliyet gösteren üç GSM şebekesi hat üzerinden telefon satışına olanak verdi. Bu satışlar için bayileri aracı kullanan Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell hazırladıkları sözleşmeler ile telefon pazarında yeni bir sayfa açtı. Avrupa da yıllardır kullanılan bu hizmet yurt dışına faaliyeti olan Vodafone aracılığı ile geldi denilebilir.

Kredi Sicili Etkilemiyor

Faturalı hat üzerinden kredi hizmet ve her bayiinin verdiği bir ürün değil. Arz edilebilir olmasının nedeni kredi notu ile ilgili olarak bankadan kredi alamayanlara küçük tutarlarda maddi destek sağlamak. Kişi alık olarak tutarlarda maddi destek sağlamak. Kişi anlık olarak ihtiyacını bu yola karşılama çabası içerisine giriyor. Her alımın bir bedeli bulunuyor. Bu alım için de faiz ödemeseniz dahi farklı ödemeler karşınıza çıkıyor ve bu durum faiz ödemesinden fazla olabiliyor.

Hat Üzerinden Kredi Güvenli Mi?

Önceden  belirttiğimiz üzere hat üzerinden almış olduğunuz para kredi parası değildir. Telefon alımı ve satışına konu olması sebebiyle hat üzerinden kredi güvenli bir işlem denilebilir. Arz ve talep meselesi olan faturalı hatta kredi reklamları sosyal medya üzerinden sık rastlanıyor. Bu nedenle kredi alımı yapmak isterken para gönderen, bilgilerini vermesinden dolayı mağdur edilen kişilerde bulunuyor. Bir çok örneğini bulabileceğiniz bu dolandırma işlemine maruz kalmamak için gerekli tedbirleri almanız gerekecektir.

Nasıl Başvurulur?

Hat üzerinden telefon alımı için kredi işlemi başvurusu yapmak isteyen kişilerde en az bir yıllık faturalı hattın varlığı olması gerekiyor. Bununla birlikte son üç ay fatura ödemelerinde aksaklık olmaması gereken şartlar arasında. Başvuru ile birlikte cebinize onay kodu geliyor. Bu onay kodu ile hattınıza bağlı bayiden başvurunuz gerçekleştiriliyor ve sözleşme imzalanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Acil Paraya İhtiyacım Var. Nasıl Bulurum?

Gelişen teknoloji, oluşan olaylar ile ilerleye zamanlarda kendi durumumuza göre nakit ihtiyaçlarımız olabiliyor.  Ekonomimiz değişiyor. Her geçen gün biraz daha...

EFT Hesaba Geçmeden İptal Edilir Mi?

Birçok kişi bankalardan alabilecek oldukları kredi kartları ve krediler; vadeli mevduat hesapları gibi işlemlerden dolayı çalışmaktadırlar. Yine birçok kişi de...

Kapat