Engellilere Tanınan Kredi Olanakları

Engellilere Tanınan Kredi Olanakları
24 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.058 kez okundu.

Engelli bireyleri, ev ortamından uzaklaştırmak ve çalışma hayatına kazandırmak için devlet tarafından çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Hatta engelli vatandaşlarımızın daha iyi koşullarda yaşaması için, engel durumuna göre maaş bağlanır. Kamu iş alımlarında, engellilere öncelik tanındığı için, çalışma hayatına giren engellilerin kolayca kredi çekme imkânı bulunur. Fiziksel engeli nedeni ile iş bulmakta zorluk çeken bireylerin ise aldığı engelli maaşı sayesinde bazı bankaların kredi imkânından faydalanması mümkündür.

İş yeri açmak ve kendi parasını kazanmak isteyen engellilere KOSGEB tarafından hibe krediler verilmektedir. Geri ödemesiz bu kredilerden faydalanmak için, KOSGEB başvurusu yapmak ve bir süre eğitim almak gerekir. Girişimcilik eğitimi adı altında verilen bu eğitim, genellikle yaşadığınız yerde bulunan yüksek öğretim kurumlarında, 3 haftalık bir süreçte verilir.

Eğitim gördüğü okulda girişimcilik dersi alan bireylerin, bu derslere tekrar girmesi gerekmez. Engelli bireylerin fiziksel durumuna göre, özel eğitmeler kanalı ile verilen bu eğitim, Ankara, İstanbul, Erzurum ve Gaziantep gibi illerde açılmıştır.

KOSGEB tarafından ‘’girişimcilik engel tanımaz’’ adı altında verilen hibelerde, engellilere öncelik tanınır. Yine belirli bir oranda engelli birey çalıştıran iş yerlerinin, hibe kredilerden faydalanma şansı çok daha fazladır. Bir projesi olan ve gerekli maddi desteği bulup başlama aşamasına gelen engellilerin, yılın belli dönemlerinde başvuru yapması gerekir.

İlk olarak kuruluş giderleri adı altında tolu para alınır. Devamında ise personel giderleri, iş yeri kirası gibi harcamalar için verilen hibe kredide aylık belirli oranda taksitler alınmaktadır. Engelli bireylerin KOSGEB hibe desteklerinden faydalanmak için yaşadığı şehirdeki KOSGEB il müdürlükleri

ne başvuru yapması gerekir.

Engelliler için banka kredisi de mevcuttur. Engelli maaşı alan vatandaşlara verilen krediler, ihtiyaç kredisi niteliğindedir. Bu konuda ilk adımı Ziraat Bankası atmış, engelli vatandaşlar için Engelsiz Yaşam Kredisi adı altında kredi paketi hazırlamıştır.

Ticaret hayatına atılmak isteyen engelli vatandaşları desteklemek için hazırlanan bu paketten faydalanmak için, 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Engelli maaşı alan bireylerin, 60 ay vade ve uygun faiz koşulları ile açılan kredi sayesinde, Bireysel Emeklilik Sisteminden ve sigorta hizmetlerinden daha uygun koşullarda faydalanması mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
Girişimci Olabilir miyim?

Her ülkede olduğu gibi bizler kendi işimizi kurmak, bir şeyleri başarmak, çok para kazanmak ve örnek gösterilecek kişiler olmayı umut...

48 Ay Vade İle İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

NOT: 2018 yılı içerisinde yapılan yasal düzenleme neticesinde bankalardan alınan tüketici kredilerinin vadeleri maksimum 36 ay olarak belirlendi. Güncel olarak...

Kapat