E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Yenilerim?

E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Yenilerim?
8 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 817 kez okundu.

Kamu dairelerinden sağlanabilecek olan birçok hizmetin internet ortamına da taşınmış hali olan e-devlet, vatandaşların bilgi elde etmek ve sorgulamak, onay almak gibi işlemler için devlet dairelerinde sıra beklemeden işlerini halletmelerini sağlamaktadır. E-devlet sisteminden vatandaşların kişisel bilgilerine ulaşılabildiği ve birçok resmi işlemin gerçekleştirilebildiği için doğal olarak T.C. kimlik numarası ile şifre kullanımı ile giriş sağlanmaktadır. Şifre kullanımı, internet bankacılığı ya da mobil imza gibi yöntemlerle giriş sağlanan sistem için oluşturulan şifreler bazı durumlarda bireyler tarafından unutulabilir. Bu gibi durumlarda nasıl yeni şifre alınır ve şifre yenilenir gibi soruların cevabı, yazının devamında aktarılmaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Yenilenir?

Bilindiği üzere e-devlet şifreleri PTT şubelerinden temin edilmektedir ve ilk defa şifre alacak olan kişiler, T.C. kimlik belgeleri ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi almak istediklerini belirtirler. 2 TL karşılığında kapalı bir zarf içinde teslim edilecek olan e-devlet şifreleri kullanılarak sisteme giriş sağlanabilmektedir. Şifresini ilerleyen zamanlarda unutmamak ve aklında kalacak bir şifre ile değiştirmek isteyen kişiler PTT’ den aldıkları şifreleri açılan sistem üzerinden değiştirebileceklerdir.

Şifresini unutan kişiler yeniden PTT şubesine giderek yeni bir şifre satın alabileceklerdir fakat bu hem zaman alıcı hem de diğer yöntemlere göre ücretli olduğu için diğer yöntemler daha sık kullanılmaktadır. Biz yine de her türlü şifre yenileme işlemini anlatalım.

PTT’ den Şifre Yenileme Yöntemi

e-devlete giriş şifresini kaybeden kişiler, ilk defa e-devlet şifrelerini aldıklarında olduğu gibi yanlarında T.C. kimlik belgeleri de varken bir PTT şubesine başvurarak e-devlet şifresi yenilemek istediklerini bildirebilirler. İlk e-devlet şifrelerini aldıkları zamandan farklı olarak bu sefer 4 TL ödemek durumunda kalacaklardır. 4 TL ödemesi sonrasında kendilerine yine kapalı bir zarf içerisinde yeni kullanabilecek oldukları e-devlet şifreleri takdim edilecektir.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Şifre Yenilemek

Şifresini unutan kişiler, daha öncesinde sisteme giriş yaparken sisteme telefon numaralarını ve e-mail adreslerini kaydetmiş olmalılardır. Kayıt edilen bu adresler ve iletişim kanalları kullanılarak yeni bir e-devlet şifresi alınabilecektir. Şifresini unutan kişiler şifremi unuttum seçeneğine tıklayarak yeni açılacak olan ekrandaki kimlik bilgilerini doldurmaya başlarlar. Sistem tarafından istenen bilgiler genellikle kişilerin T.C. kimlik seri NO’ su, sıra numarası gibi bilgiler olmaktadır. Şifre değiştirecek olan kişilerin T.C. kimlik belgelerini ellerinde bulundurmaları gerekmektedir. Ekranda istenen kimlik bilgilerinin doldurulmasından ve telefona gelen onay SMS’ inin girilmesinden sonra kişilerin kendilerine yeni bir şifre oluşturabilecek oldukları ekran açılacaktır. Bu ekran aracılığıyla yeni bir şifre oluşturulması mümkün olmaktadır. Kişiler, unutmayacak oldukları ve hatırlamada güçlük çekmeyecek oldukları şifreler belirlemelidirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Devamını oku:
QNB Finansbank Havale EFT Masrafları Ne Kadar?

QNB Finansbank İnternet Bankacılığından EFT ücreti 4,5 Lira, banka şubelerinden yapanlar ise gönderim tutarına oranla 50 TL gibi bir ücretle...

Kredi Kartına Başvurdum Ne Zaman Teslim Edilecek Diyenler Buraya !

Tüm ödemelerde en fazla ödeme aracı olarak yerini alan Kredi Kartları bankalar tarafından tahsis ediliyor. Bu tahsisi neden öncelikli olarak...

Kapat